Websiteye yorum bileşeni nasıl eklenir?
Websiteye yorum bileşeni nasıl eklenir?

Wordpress gibi hazır bir platform kullanmak yerine sıfırdan bir website oluşturdunuz ve sitenizdeki yazılarınıza veya ürünlerinize yorum özelliği eklemek istiyorsanız büyük ihtimal aklınıza ilk seçenek disqus gelmiştir. Evet disqus sunduğu özellikler bakımından oldukça güzel fakat ücretsiz versiyonda bunların hepsine izin vermemekte ve ayrıca küçük bir reklam yerleştirmektedir. 

Telegram Comments

Mesajlaşma platformu olan telegram'ın sunduğu yeni özelliği sayesinde hem telegram kanallarınızdaki mesajlarınıza hem de websitenizdeki sayfalarınıza basitçe bir yorum özelliği ekleyebiliyorsunuz. Ziyaretçileriniz sitenize yorum eklemek için bir kereliğine telegram uygulamasına izin vermeleri gerekmektedir. Yorum yazmak için kendi hesaplarını kullandıkları için spam ve anonim mesaj gibi durumlar biraz daha zor yaşanacaktır. Böyle durumlarda o kişileri doğrudan sitenize yorum yapmasını engelleyebiliyorsunuz.

Nasıl Eklenir?

https://comments.app/ adresine gidince 2 seçenekle karşılaşacaksınız. Sağdaki connect website butonuna basıp devam ediyoruz. Tabi daha önce Telegram'a webden giriş yapmadıysanız önce telefon ile doğrulama isteyecektir ve arkasından yorum botuna izin vermenizi isteyecek.

Giriş yaptıktan sonra sitenizin adresini ve ismini isteyecek. Bu bölümü doldurunca CONNECT WEBSITE butonuna basıp devam ediniz. Siteniz için yorum özelliğini oluşturdunuz sadece bir aşama kaldı, karşınıza çıkan son sayfada yorumlar bileşeninizin tasarımsal seçeneklerini düzenleyebilirsiniz. 

Size verilen embed kodu sitenizin yazı sonunda gözükmesi için ilgili yerine eklediğinizde siteniz yorum özelliği kazanmış olacak. Bu yazının altından telegram ile yorum göndermeyi test edebilirsiniz.